logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

  Odkryć Motyla - wystawa rysunków Pawła Sobierajskiego

  Od 26 kwietnia do 5 maja w naszym Centrum oglądać można wystawę zorganizowaną przez Katolickie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Specjalnej Troski i Ich Rodzin im. św. M. Kolbego.

  „Chodzi nie tylko o osiągnięcie celu, ale o pokazanie, że osoby z dysfunkcjami żyją tuż obok i wcale nie straszą innością”

  „Chcę (…) pokazać ludziom, że zawsze warto spełniać marzenia i robić to, co się kocha. I można być w tym coraz lepszym, nie gorszym”

  Autor wystawy „Odkryć motyla” Paweł Sobierajski, niedowidzący uczeń Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a, swoją przygodę z malowaniem rozpoczął w szkole na lekcjach plastyki prowadzonych przez Małgorzatę Steinmetz-Gackowską.

  Początkowo rysował trójkąty i kwadraty, potem stopniowo zaczął ujawniać się i rozwijać jego talent. Z czasem pojawiły się domy, koty, anioły. Paweł wciąż poszukuje nowych inspiracji i tematów. Rysowanie daje mu satysfakcję. Jest szczęśliwy, że może dzielić się z innymi swoim talentem.

  Twórczość Pawła charakteryzują kolory, które są bardzo wyraziste i wypełniają większe przestrzenie.

  „Wszystko jest kolorowe, bo kolory są takim żywym blaskiem”.

  Paweł jest laureatem licznych konkursów – także międzynarodowych. Jego prace eksponowane są m.in. w szkole im. L. Braille'a w Bydgoszczy, w Instytucie Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Prace Pawła zdobią też ściany siedziby Poczty Polskiej SA w Bydgoszczy. Jeden z rysunków trafił do Pani Ireny Santor, której praca Pawła bardzo się podoba i jest zainteresowana losami autora. Rysunki przekazane w 2018 roku na licytację WOŚP zostały wylicytowane na kwotę 350 i 500 zł.

  Cytując Katarzynę Jarzembowską - autorkę artykułu „Maluję tak, jak myślę”: „Obrazy Pawła mogą być trudne w odbiorze, bo ukazują duchowy wymiar świata. Żeby je zrozumieć, niekiedy trzeba poprosić niewidome dziecko, by opowiedziało o tańczącym motylu na nosie albo przeczytać z pozycji dziecka Małego Księcia, by odkryć głębię życia.

  Taki dar widzenia świata dany jest naszemu „Małemu Księciu" – Pawłowi Sobierajskiemu.”

  Zapraszamy.