logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

    Zapraszamy do Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy





    Zapraszamy do udziału w nieodpłatnych warsztatach w ramach realizacji projektu Pameli Bożek MINI-ROZMÓWKI.

    PIERWSZE SPOTKANIE 5 lipca (piątek) 2019
    w godzinach od 15:00 do 20:00, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, ul. Gdańska 3
    (inne godziny ustalamy indywidualnie).

    Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany ponadpokoleniowym i międzykulturowym Twoja perspektywa jest ważna i cenna! Jesteś mile widziana! Jesteś mile widziany!

    Jeśli któreś z poniższych określeń/doświadczeń jest Ci bliskie – przyjdź! Potrzebujemy Twojego głosu.
    • jesteś uczennicą/uczniem szkoły średniej
    • jesteś osobą po 60 roku życia
    • samodzielnie wychowujesz dziecko
    • mieszkasz w Bydgoszczy od niedawna
    • język polski nie jest Twoim pierwszym językiem
    • jesteś osobą z niepełnosprawnością
    Efekty wspólnej pracy zostaną zaprezentowane podczas wystawy 26 lipca 2019 o g. 17 przy Gdańskiej 3 w Bydgoszczy.

    FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
    https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdtE4xN-4MQ--8rQvmjjnLjk8m90-FyyJySGrUWkyS51Ts_6A/viewform


    SZCZEGÓŁY PROJEKTU:

    Mini-Rozmówki polsko-czeczeńskie/czeczeńsko-polskie to artystyczny projekt partycypacyjny realizowany w ramach rezydencji Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Zakłada ścisłą współpracę z mieszkankami i mieszkańcami Ośrodka dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Grupie - miejscowości oddalonej o 60 kilometrów od Bydgoszczy.
    Jako artystka-rezydentka i autorka projektu chciałabym zaprosić do udziału osoby, które będą współtworzyć grupę polskojęzyczną - mieszkanki i mieszkańców Bydgoszczy,gotowe/gotowych, by dzielić się swoim osobistym doświadczeniem miasta.
    Być może pamiętacie serię wydawniczą mini-rozmówek. To zbiór prostych zwrotów dostosowanych do codziennych sytuacji, począwszy od zakupów, przez kontakty ze służbą zdrowia, instytucjami opiekuńczymi i edukacyjnymi, transportem publicznym, dostępem do wydarzeń kulturalnych, aż po poznanie możliwości otrzymania pomocy i wsparcia w kraju, którego język lokalny jest nam obcy, w mieście, którego jesteśmy początkującymi użytkowniczkami/użytkownikami.

    Mini-rozmówki polsko-czeczeńskie/czeczeńsko-polski to forma wzajemnego wsparcia, poznania i co najważniejsze - zrozumienia. Migranci i migranci oczekujący w Polsce na przyznanie ochrony międzynarodowej, znanej jako status uchodźczyni/uchodźcy pochodzą najczęściej z Czeczenii. Oczekują wraz z rodzinami w ośrodkach zlokalizowanych z dala od dużych miast, choć paradoksalnie to w nich mają największe szanse na poznanie polskiej kultury, dostęp do działań integracyjnych, pomocy prawnej, pracy.
    Projekt zakończy się publikacją mini-rozmówek w wersji papierowej i elektronicznej, a dokumentacja projektu zostanie zaprezentowana na wystawie podsumowującej rezydencję, której wernisaż planowany jest na 26 lipca 2019 roku.

    Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy stanie się w lipcu, na czas mojej rezydencji, placówką dialogu. Będziemy pracować wspólnie - grupa polskojęzyczna i grupa czeczeńskojęzyczna, tworzona przez uchodźczynie i uchodźców z Grupy. Wsparcia w porozumieniu udzieli nam tłumaczka Khedi Alieva.

    Poniższy formularz pomoże stworzyć grupę osób, których doświadczenia są możliwie najbardziej zróżnicowane - zależy mi na reprezentacji różnych grup mieszkanek i mieszkańców - młodych dorosłych, uczennic i uczniów szkół średnich, studentek i studentów, osób z doświadczeniem rodzicielstwa lub opieki nad małymi dziećmi, osób z niepełnosprawnością (zapewnimy tłumaczenie na Polski Język Migowy), osób po 60 roku życia - emerytek i emerytów, aktywistek i aktywistów, osób pracujących w służbie zdrowia, osób z doświadczeniem migracji, dla których język polski jest językiem obcym.

    Wierzę, że będzie to twórcze, inspirujące spotkanie, które ujawni spektrum doświadczeń, a także zwiększy dostęp migrantów i migrantek do satysfakcjonującego, bezpiecznego użytkowania miasta, jednocześnie poszerzając kompetencje mówienia o sobie i swoich potrzebach w sposób, który będzie usłyszany i zrozumiany.

    Bardzo serdecznie zapraszam Was do wypełnienia formularza.
    Z wybranymi osobami skontaktuję się osobiście, pierwsze spotkanie planowane jest na piątek, 5 lipca 2019.

    Pamela Bożek
    W ramach Programu Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy