logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

  "Współczesna". Wspomnienia odżyły
  Były wspomnienia, wzruszenie i radość. W sobotę (9.03) na Gdańskiej 5 spotkali się byli pracownicy i miłośnicy nieistniejącej już Księgarni "Współczesna".


  Powstała w 1953 roku Księgarnia Współczesna bardzo szybko zyskała uznanie mieszkańców naszego miasta. W 1980 r. staraniem wieloletniego dyrektora księgarni Mirosława Michałowskiego oddano do użytku dwie duże sale na I piętrze. Swoją działalność księgarnia zakończyła w 2002 roku. Obecnie w jej miejscu znajduje się Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.
  W sobotę (9.03) dzięki inicjatywnie Anny Marzyńskiej, która we Współczesnej przepracowała 10 lat w miejscu dawnej księgarni odbyło się spotkanie jej byłych pracowników i sympatyków, a tych nigdy w Bydgoszczy nie brakowało. Nie inaczej było i tym razem.

  - Pomysł takiego spotkania zrodził się już pięć lat temu, ale z powodu pandemii trzeba było go odłożyć. W ubiegłym roku wróciliśmy do tematu. Bardzo się cieszę, że udało się nam spotkać, że przybyło tylu gości. Było wiele okazji do wspomnień, no i mamy tablicę, która informuje, że tutaj właśnie mieściła się Księgarnia Współczesna - mówiła Anna Marzyńska.   
   
  Wśród zaproszonych gości byli m.in. Daniela Biedrzycka, przez wiele lat pełniąca obowiązki najpierw zastępcy dyrektora, a później dyrektora księgarni, Wiesława Michałowska, była pracownica księgarni, synowa dyrektora Mirosława Michałowskiego, Walentyna Korpalska, wieloletnia prezes Klubu Miłośników Książki działającego przy księgarni i Zdzisław Pruss, który przez wiele lat był konferansjerem podczas imprez i spotkań mających miejsce w księgarni. Osoby zasłużone dla księgarni obdarowane zostały kwiatami, a punktem kulminacyjnym spotkania było odsłonięcie pamiątkowej tablicy informującej o działalności w tym miejscu Księgarni Współczesna. Dokonali tego zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz i ostatnia dyrektor księgarni Daniela Biedrzycka.

  - To było miejsce zupełnie wyjątkowe. Nie tylko odbywała się sprzedaż książek, ale też księgarnia tętniła kulturą. Tutaj można było spotkać ludzi kultury, autorów książek. Jestem dumna, że byłam związana z Księgarnią Współczesną - mówiła Daniela Biedrzycka.
  Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę zdjęć i kronik księgarni znajdujących się obecnie w zasobach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także wziąć udział w konkursie wiedzy o księgarni. W podróż po latach 60., 70., 80-tych XX wieku zabrała bydgoska wokalistka Adela Konop.