logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

  Urodziny były piękne...
  Uroczystości jubileuszowe związane z pięcioleciem Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu „Gdańska 5” już za nami. Wielka szkoda, że urodziny ma się tylko raz w roku. Chcemy je przypomnieć, a przede wszystkim podziękować za to, że tak wiele osób, organizacji i instytucji było w tym czasie z nami, dzieliło radości i snuło wspólne plany na przyszłość.
  Na początek rekord!

  Takiej kartki jeszcze u nas nie widzieli. Urodzinowe świętowanie zapoczątkowało już 20 września zorganizowane przez Fundację Teraz Wy wspólne, międzypokoleniowe i wolontariackie malowanie największej na świecie kartki urodzinowej! Większej po prostu nigdy nie widzieliśmy, stąd pozwalamy sobie na takie określenie :)  Kartka prezentowała się świetnie i stała się pięknym tłem dla dalszych urodzinowych atrakcji, w których ważną rolę odgrywała praca z wolontariuszkami i wolontariuszami. Urodziny stały się okazją do zainaugurowania cyklu szkoleń i warsztatów dla wolontariuszek i wolontariuszy oraz osób zajmujących się koordynacją i opieką nad ich działaniami. Pierwsze z nich, w ramach projektu „Wolontariat Przyszłości” dotyczyły między innymi zagadnień motywacji i komunikacji.

  Głównym dniem obchodów był piątek 6 października.
  Od rana na „Gdańskiej 5” witaliśmy reprezentantów różnych grup związanych w naszym działaniem.

  Dzień rozpoczęło „Drugie Śniadanie Trzeciego Sektora” w Zakładka.Cafe. Spotkanie reprezentantek i reprezentantów NGO połączone było z konsultacjami programu współpracy miasta organizacjami. Otworzyliśmy także fotograficzną wystawę prezentującą minione 5 lat w fotoreporterskim skrócie. Co ciekawe, wystawę zorganizowaliśmy w taki sposób, aby każdy, dosłownie każdy zwiedzający mógł się na niej odnaleźć :)  Odbyły się także warsztaty czytelnicze dla dzieci „Radość. Czytam To” - wszak wychowanie młodych pokoleń społeczników jest dla nas bardzo ważne. Tematem spotkania, prowadzonego przez nieocenioną Lucyną Brzezinską-Eluszkiewicz, były tak ważne, tak potrzebne i warunkujące w naszym życiu tak wiele - emocje.  Wolontariat – jako jeden z ważniejszych obszarów działań na „Gdańskiej 5” – zapisał się w programie głównego dnia jubileuszu interesującym szkoleniem i debatą pokoleń. W ramach rozwojowego projektu „Wolontariat Przyszłości” na sali konferencyjnej spotkali się reprezentanci dwóch pokoleń wolontariuszek i wolontariuszy. Do uczestników warsztatów „Wolontariat na 5!” dołączyła grupa zaproszonych specjalnie na tę okazję seniorek i seniorów - doświadczonych społeczników. Panel moderowała Joanna Suchomska, socjolożka zajmująca się aspektami społeczno-środowiskowymi, aktywizmem i partycypacją. Uczestnicy porównywali rodzaje motywacji, odpowiadając na pytanie „Czym kiedyś i czym dziś kierują się ludzie podejmując aktywność społeczną”.  Gościom jubileuszowych obchodów zaproponowaliśmy także warsztaty „Stop dyskryminacji - jak język kreuje naszą rzeczywistość” - podkreślając znaczenie języka inkluzywnego, jako narzędzia kształtowania przyjaznej i pozytywnej rzeczywistości wokół nas.

  Uroczysta Gala, Urodzinowy Tort i wiele pozytywnych emocji

  O godzinie 17.00, po sąsiedzku, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej 20, odbyła się uroczysta Gala. Życzenia w imieniu prezydenta Bydgoszczy złożył jego zastępca – Michał Sztybel. Uroczystość uświetnił Zespół „Dobry skład” z koncertem muzyki klasycznej na fortepian, wiolonczelę i flet pn. „Siła kontrastów”. Tematyka koncertu nawiązała do różnorodności działań i aktywności prowadzonych w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

  Podczas Gali dziękowaliśmy i kłanialiśmy się wielu naszym przyjaciołom i partnerom, którzy każdego dnia wypełniają sale „Gdańskiej 5” niezliczonymi atrakcjami, a w Bydgoszczy tworzą przyjazną przestrzeń, sprzyjającą społecznemu zaangażowaniu bydgoszczanek i bydgoszczan. Przecież „BCOPW Tworzą Ludzie!”

  Jak przystało na urodzinową okazję, nie zabrakło słodkiej niespodzianki.  Po wszystkim pozostaliśmy z ogromną mocą pozytywnej energii, płynącej z życzeń wyrażonych w serdecznych słowach, gestach i uśmiechach. Tymi, które przelane zostały na papier, z dumą się dzielimy w fotorelacji na naszym profilu Facebook TUTAJ.

  Dziękujmy!