logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

  „Taki mały jubileusz…” - 5 lat BCOPW
  Wydarzenia 5-lecia Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu „Gdańska 5”.

  PROGRAM PONIŻEJ

  Wspólnym, międzypokoleniowym malowaniem kartki urodzinowej weszliśmy w czas świętowania pięciolecia Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu „Gdańska 5”. Wydarzenie w ramach urodzinowej niespodzianki, ale także podkreślenia wartości pracy wolontariuszek i wolontariuszy, zorganizowała Fundacja Teraz Wy, jeden z partnerów BCOPW „Gdańska 5”.  „Jest nam bardzo miło zainicjować i ogłosić urodzinowy czas przy okazji tego spotkania. Dziękujemy Fundacji Teraz Wy za wiele realizowanych w mieście projektów. Ten jeden, bardzo symboliczny, odbieramy jako potwierdzenie wartości i znaczenia wszystkich działań setek organizacji i tysięcy wolontariuszy, szeroko rozumianej aktywności społecznej - której wspieranie i rozwijanie jest naszą szczególną misją” - mówi Dorota Glaza, Dyrektorka Biura Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

  „Projekty naszej Fundacji angażują wolontariuszy w każdym wieku. Dostrzegamy ogromną potrzebę szerzenia idei wolontariatu i dobrych wartości z nim związanych. Bycie pomocnym i życzliwym człowiekiem jest bardzo ważne i ma ogromny wpływ na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Zachęcamy wolontariuszy aby sami inicjowali różne działania, dając im szansę na rozwój i zdobycie umiejętności projektowych, które mogą się przydać w różnych sferach życia” - dodaje Martyna Ditbrener z Fundacji Teraz Wy.

  Malowany plakat i tworzone w ramach warsztatów „Karty Życzliwości”, które rozdane zostaną mieszkańcom, zapowiadają dalsze wydarzenia urodzinowe związane z rozwojem idei wolontariatu. Tematyka znalazła w programie ważne miejsce. Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie debata pokoleń, moderowana dyskusja młodych wolontariuszy ze społecznikami starszego pokolenia. Uczestnicy porównywać będą wspólnie czym kiedyś i czym dziś kierują się ludzie podejmując społeczne zaangażowanie. Dyskusję poprzedzą warsztaty „Wolontariat na 5!” o rodzajach motywacji w pracy wolontariuszy i potencjale z nich płynącym. Urodzinowy panel wolontariacki poprowadzi Joanna Suchomska socjolożka, zaangażowana w rozwijany przez BCOPW „Gdańska 5” projekt „Wolontariat Przyszłości”.

  „Wolontariat to ogrom korzyści dla każdego: dla wolontariusza, dla osób, którym pomaga oraz dla społeczeństwa. Nasi wolontariusze mają szansę zmienić świat oraz zdobyć różne kompetencje. Wolontariusze działający z Fundacją Teraz Wy są współautorami książek, występują w ważnych kampaniach społecznych, uczestniczą w projektach artystycznych oraz tworzą ważne projekty dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych” - dodaje Martyna Ditbrener.

  Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu działa już 5 lat. Infrastruktura obiektu sprzyja realizacji wielu przedsięwzięć społecznych setek organizacji i grup. Wspiera także ich rozwój na wielu płaszczyznach. Dziś administratorem obiektu jest Biuro Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy, które realizuje na co dzień zadania związane zarówno z finansowym, jak i organizacyjnym wsparciem trzeciego sektora w mieście.

  „Dobre doświadczenia minionych pięciu lat zmotywowały nas do rozwoju kolejnych inicjatyw i rozwijania infrastruktury. Dziś opiekujemy się także, poza „Gdańską 5” wciąż rozwijaną przestrzenią Ogrodu Społeczniczki/Społecznika przy ul. Drukarskiej, zwanego przez niektórych zieloną salą BCOPW. Odpowiadać będziemy także za wypełnienie bogatym programem organizowanego na wzór „Gdańskiej 5” Centrum Seniorów przy ul Dworcowej” - dodaje Dorota Glaza.

  Program wydarzeń związanych z rocznicą odzwierciedla najważniejsze sfery działań „Gdańskiej 5”. Skierowany jest głównie do przedstawicieli organizacji pozarządowych i wolontariuszy. Do udziału w warsztatach i uroczystej gali zapraszamy jednak wszystkich zainteresowanych. Poza panelem wolontariackim odbędą się między innymi czytelnicze warsztaty równościowe dla dzieci czy „Drugie śniadanie Trzeciego Sektora”.

  Jak na urodzinową okazję przystało, zwieńczeniem będzie uroczysta gala, organizowana po sąsiedzku, w sali koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej 20.

  ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

  Rejestracja na Urodzinowe Warsztaty „Gdańskiej 5”
  odbywa się za pośrednictwem formularzy ujętych w programie.

  Do gości honorowych Urodzinowej Gali wysłane zostały zaproszenia imienne.
  Na galę zaproszeni są wszyscy reprezentanci organizacji pozarządowych oraz wolontariuszki i wolontariusze. Ze zrozumiałych względów nie starczy miejsca dla wszystkich, uprzejmie prosimy o rejestrację udziału poprzez formularz. Liczba miejsc jest ograniczona.

   

  PROGRAM


  URODZINOWE WARSZTATY „Gdańskiej 5”

  wtorek 3 października


  16.00-19.00
  ● „Komunikacja w grupie” (sala konferencyjna)
  warsztaty dla wolontariuszy i wolontariuszek - Bartosz Nogala - trener biznesu, moderator operacyjny
  ZAPISY (wolontariusze powyżej 14. roku życia)

  „Szkolenie warsztatowe, dzięki któremu dowiesz się i przećwiczysz: jak skutecznie formułować komunikaty, aby były zrozumiałe dla odbiorcy oraz jak unikać barier w komunikacji, które uniemożliwiają osiąganie zamierzonych rezultatów. Szkolenie ma na celu wzmocnienie kompetencji dotyczących usprawniania komunikacji w zespole.”

  Warsztaty inicjują cykl szkoleń zaplanowanych do końca roku, dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu. Ich program powstał w wyniku ankiety przeprowadzonej wśród wolontariuszy na początku roku. Program kolejnych szkoleń już wkrótce. Na poszczególne zajęcia obowiązują odrębne zapisy.


  piątek 6 października - główny dzień obchodów

  od 10.00
  ● „BCOPW tworzą ludzie” wystawa fotograficzna (Galeria „Gdańska 5”)

  10.00-12.00
  ● „Drugie śniadanie Trzeciego Sektora” (Zakładka.Cafe)
  spotkanie reprezentantów organizacji pozarządowych połączone z konsultacjami programu współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi na rok 2024
  ZAPISY (reprezentanci organizacji pozarządowych)

  10.00-13.30 - Panel Wolontariacki (sala konferencyjna)
  ● „Wolontariat na 5! o rodzajach motywacji w pracy wolontariackiej
  i związanym z nimi potencjałem.”

  warsztaty dla wolontariuszek i wolontariuszy z bydgoskich szkół średnich
  (przerwa między 11.30 a 12.00)
  ● „Czym kiedyś i czym dziś kierują się ludzie pracując społecznie?”
  dyskusja młodzieży z seniorami. Do uczestniczek i uczestników warsztatów „Wolontariat na 5!” dołączy grupa zaproszonych specjalnie na tę okazję seniorek i seniorów - doświadczonych społeczników. Panel moderuje Joanna Suchomska, socjolożka zajmująca się aspektami społeczno-środowiskowymi, aktywizmem i partycypacją.
  ZAPISY (wolontariusze powyżej 14. roku życia)

  10.00-11.00
  ● „Stop dyskryminacji - jak język kreuje naszą rzeczywistość” (sala 4)
  warsztat dla wolontariuszy i wolontariuszek - Dorota Glaza - dyrektorka Biura Aktywności Społecznej UMB
  ZAPISY (wolontariuszki i wolontariusze)

  „Współczesne badania lingwistyczne dowodzą, że to jak mówimy nie jest jedynie odbiciem rzeczywistości, ale także narzędziem do jej kształtowania. Język równościowy, język inkluzywny, język włączający - jest wiele nazw dla nie wykluczającego nikogo sposobu mówienia. Na warsztacie zastanowimy się, jakim językiem posługujemy się na co dzień, a jakim powinniśmy się posługiwać.”

  11.00-12.00
  ● „Radość. Czytam To.” (sala 4)
  szukamy radości i mocy w książkach. Warsztaty dla przedszkolaków - Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz
  ZAPISY (dzieci w wieku przedszkolnym)


  URODZINOWA GALA

  piątek 6 października - główny dzień obchodów

  17.30
  ● Urodzinowa Gala z okazji 5-lecia
  Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu „Gdańska 5”
  Sala Koncertowa Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej 20
  ZAPISY (przedstawiciele organizacji pozarządowych, wolontariuszki i wolontariusze, osoby zainteresowane tematyką trzeciego sektora)

  Uroczystość uświetni Zespół „Dobry skład” z koncertem muzyki klasycznej pn. „Siła kontrastów”. Jak przystało na urodzinową okazję, nie zabraknie słodkiej niespodzianki.

  Do gości honorowych Urodzinowej Gali „Gdańskiej 5” wysłane zostały zaproszenia imienne. Na galę zaproszeni są wszyscy reprezentanci organizacji pozarządowych oraz wolontariuszki i wolontariusze. Ze zrozumiałych względów nie starczy miejsca dla wszystkich, uprzejmie prosimy o rejestrację udziału poprzez formularz. Liczba miejsc jest ograniczona.


  WARTO WIEDZIEĆ
  Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 otwarto 8 października 2018 roku. Misją istnienia tego miejsca jest wspieranie idei proobywatelskich, prospołecznych, lokalnych liderów i wolontariuszy zaangażowanych w działania dla mieszkańców miasta Bydgoszczy i na rzecz naszego miasta.