W głównym magazynie darów, znajdującym się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym pomocy rzeczowej udzielono ponad 14 tys. uchodźcom. Magazyn w obecnej formule będzie funkcjonował do soboty 23 kwietnia. Statystki tego miejsca prezentują się naprawdę imponująco: 800 palet z darami od bydgoszczanek i bydgoszczan, przedsiębiorców oraz instytucji prowadzących mniejsze zbiórki. Ponad połowa bo, aż 447 palet pojechało do ogarniętej wojną Ukrainy. Pozostałe dary trafiły do rąk obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Bydgoszczy lub okolicznych gmin, niekiedy z jedną walizką. Dziś ich sytuacja jest dużo lepsza.
- W Bydgoszczy, już ponad 8 tysięcy osób uzyskało numer PESEL, dzięki któremu mogą korzystać z dużo większej pomocy instytucjonalnej. Do bydgoskich szkół i przedszkoli uczęszcza 2 tys. dzieci – oni też mogą liczyć na wsparcie zarówno rzeczowe, jak i finansowe. Jednak jako jedno z pierwszych miast w Polsce zdecydowaliśmy się na wsparcie osiedlowych punktów zbiórki i wydawania darów, które będą oferowały doraźną pomoc uchodźcom w potrzebie – mówi wiceprezydent Michał Sztybel.
Organizacje pozarządowe poszukiwane! Szukamy organizacji, które poprowadzą osiedlowe punkty zbiórki. Miasto oferuje wsparcie finansowe w wysokości 54 tys. zł na prowadzenie trzech punktów zbiórki, segregacji i wydawania darów. Maksymalne dofinansowanie dla oferenta może wynieść 18 tys. zł. Punkty te będą posługiwać się oficjalną nazwą własną „Bydgoszcz Ukrainie – miejski punkt przekazywania darów”. Ze względu na uproszczony charakter postępowania, na papierowe oferty czekamy przez 7 najbliższych dni. Szczegóły TUTAJ. Organizacje pomocowe mogą liczyć na wyprawkę na start. Dary zmagazynowane w BCTW zostaną przekazane organizacjom, które poprowadzą osiedlowe miejsca zbiórki. Chcemy także stworzyć listę wszystkich miejsc, w których uchodźcy mogą liczyć na pomoc. Zachęcamy do zgłaszania swoich akcji pomocowych na ngo@um.bydgoszcz.pl.