logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

  Nie lada gratka dla miłośników Księgarni Współczesna
  W sobotę, 9 marca miłośnicy czytelnictwa i nie tylko będą mieli niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w wydarzeniu „Księgarnia Współczesna 1953-2002” spotkanie pracowników i miłośników po latach…, na które już dziś serdecznie zapraszamy. Wstęp na spotkanie wolny, jednakże obowiązują zapisy.


  Księgarnia Współczesna funkcjonowała w latach 1953-2002 w budynku przy ul. Gdańskiej 5 (dawniej Aleje 1-Maja). Miejsce to znali nie tylko bydgoszczanie, ale czytelnicy z całej Polski. Poza sprzedażą książek, Księgarnia słynęła również z organizacji licznych wydarzeń kulturalnych, czy spotkań z autorami. Wystarczy wspomnieć tu tylko o niektórych gościach Księgarni Współczesna, jak Ryszard Kapuściński, Arkady Fiedler, ks. Jan Twardowski, Wanda Chotomska, czy Michalina Wisłocka. Księgarnia zakończyła działalność w 2002 roku. Aktualnie w budynku przy Gdańskiej 5 działa Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Zarówno Księgarnię Współczesna, jak i BCOPW „Gdańska 5” szczególnie łączy zaangażowanie w rozwój społecznej aktywności. Dlatego, gdy byłe pracowniczki księgarni zwróciły się do nas z prośbą o wsparcie organizacji tego spotkania po latach, to z pełną otwartością włączyliśmy się we współorganizację tego wyjątkowego wydarzenia – mówi Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

  Na to szczególne wydarzenie zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Bydgoszczy, dla których Księgarnia Współczesna była miejscem wyjątkowym. Podczas wydarzenia nie zabraknie okazji, by cofnąć się w czasie, skorzystać z wielu przygotowanych atrakcji, mnóstwa ciekawych rozmów, opowieści i wspomnień osób pracujących w księgarni i z nią związanych.
  W programie spotkania m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy, wyróżnienie osób zasłużonych dla rozwoju Księgarni Współczesna, wystawa zdjęć oraz kronik księgarni znajdujących się obecnie w zasobach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, jak również krótka część artystyczna.

  Wydarzenie odbędzie się z inicjatywy byłych pracownic tej kultowej bydgoskiej księgarni i zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Organizowane jest w ścisłej współpracy z Biurem Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na profilu Facebook: tutaj

  Szczegółowy program wydarzenia udostępnimy wkrótce. Wstęp na spotkanie wolny, jednakże obowiązują zapisy. W celu rezerwacji miejsca prosimy pisać na adres e-mail: ngo@um.bydgoszcz.pl