Obchodzone 10 grudnia święto upamiętnia ogłoszenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez ONZ w 1948 roku.
- W tym roku chcemy również symbolicznie podkreślić, że ochrona i poszanowanie niezbywalnych praw każdej osoby są fundamentalne. Włączamy się więc w inicjatywę, organizowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, w ramach której obiekty w różnych miejscach w kraju zostaną podświetlone na zielono – mówi Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej.
W Bydgoszczy we worek, 10 grudnia 2024 r. na zielono podświetlimy Most Uniwersytecki. Na zielone zaświeci też napis „Bydgoszcz” na Barce „Lemara”.
Warto wiedzieć:
Miasto wspiera rozmaite inicjatywy prawnoczłowiecze, w tym podejmowane przez organizacje pozarządowe.
W 2024 roku, w ramach grantów równościowych z budżetu Miasta, wsparte zostały 4 projekty popularyzujące postawy włączenia, akceptacji dla różnorodności, wpisujące się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
Nazwa projektu: „Jeden świat widziany - w wielu obrazach i słowach opisany”
Opis projektu: W ramach projektu zrealizowane zostały warsztaty literackie, w których udział wzięli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Sami swoi” z Bydgoszczy. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w sali wystawowej BCOPW „Gdańska 5” można oglądać wystawę prac Jerzego Pertkiewicza (byłego podopiecznego ŚDS) wraz z napisanymi podczas warsztatów krótkimi utworami.
Realizator: Fundacja na Rzecz Osób Potrzebujących Świetlik
Miejsce realizacji: Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
Nazwa projektu: „Zobacz i poznaj”
Opis projektu: Po zrealizowaniu warsztatów w ramach zadania powstanie film, który będzie zawierał dokumentację zdjęciową i filmową oraz powstałe podczas warsztatów wytwory artystyczne. Film oparty będzie na przekazie społecznym: „Zobacz i poznaj nas. Poznać znaczy oswoić - zaakceptować, zrozumieć, zaprzyjaźnić się. Różnorodność jest piękna”. Film udostępniony zostanie w mediach społecznościowych.
Realizator: Fundacja na Rzecz Osób Potrzebujących Świetlik
Nazwa projektu: Równa Bydgoszcz: uczymy akceptacji i tolerancji
Opis projektu: Warsztaty edukacyjne podczas których uczestnicy będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat praw człowieka, zrozumieć ich znaczenie w codziennym życiu oraz dowiedzieć się, jak aktywnie działać na rzecz ich ochrony. Na uczestników czekają ćwiczenia i twórcze aktywności takie jak tworzenie własnych plakatów.
Podczas warsztatów organizatorzy zwrócą szczególną uwagę na sytuację osób z niepełnosprawnościami oraz innych grup marginalizowanych.
Warsztaty będą miały na celu nie tylko edukację, ale także inspirowanie innych do działań na rzecz równości. Będą także okazją do wymiany pomysłów i doświadczeń z innymi uczestnikami oraz zaplanowania działań, które można podjąć w swoim otoczeniu, aby promować idee równości i sprawiedliwości.
Realizator: Instytut Zdrowia i Wsparcia Społecznego
Termin: 12 grudnia 2024 godz. 8.00
Miejsce realizacji: Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
Nazwa projektu: Realizacja reportażu / filmu dokumentalnego o tematyce związanej z prawami człowieka
Opis projektu: W celu upamiętnienia 80. rocznicy deportacji Tatarów Krymskich z ich ojczyzny - Krymu a także 10 lat aneksji Półwyspu Krymskiego przez Federację Rosyjską stowarzyszenie Slavos zorganizuje wydarzenie, na którym zaprezentowane zostaną dwa filmy związane z tematyką krymskotatarską. Projekcję filmów uświetni koncert muzyki krymskotatarskiej oraz dyskusja na temat sytuacji narodu krymskotatarskiego.
Realizator: Slavos - Słowiańska Pracownia Kultury i Dialogu
Termin: wydarzenie planowane jest w drugiej połowie grudnia br.
Miejsce realizacji: Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
opublikowano 2024-12-10, ostatnia modyfikacja 2024-12-10 15:42
Od kilku lat Miasto aktywnie włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym wyjątkowym dniu (10.12) chcemy zwrócić szczególną uwagę na kwestie nieprzestrzegania i łamania praw człowieka.