logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

  1 marca Światowy Dzień Zero dla Dyskryminacji
  1 marca obchodzimy święto „Zero dla Dyskryminacji” ustanowione w 2014 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

  "Jak wynika z badań, wciąż jednak trudno nam jest ocenić, czym jest dyskryminacja. Dzięki licznym kampaniom coraz częściej zauważamy dyskryminację wobec osób o innym kolorze skóry, innym pochodzeniu. Mamy jednak nadal trudności w dostrzeżeniu dyskryminacji np. w wypraszaniu z restauracji osób niewidomych w asyście psa przewodnika lub matek karmiących piersią małe dziecko. Tymczasem dyskryminacja to każde gorsze potraktowanie osoby ze względu na jej cechę osobistą, czyli coś czego nie może ona łatwo zmienić. To gorsze potraktowanie kobiety i mężczyzny znajdujących się w podobnej sytuacji, osoby starszej w stosunku do młodej, osoby wierzącej czy ateisty." - czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

  Zapraszamy 1 marca na wydarzenia w BCOPW, by wspólnie uczyć się tolerancji i przeciwdziałać dyskryminacji.   

  Godz. 11.00 - PRZECIW RASIZMOWI. Czytanie w Centrum.

  Wielu z Was pewnie nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak wiele utworów i książek dla dzieci (z tych znanych, lubianych i cenionych) przyczynia się do dyskryminacji i utrwalania rasowych stereotypów i razsimu. Dlatego zapraszamy Was i dzieci na spotkanie, na którym (dla odmiany) poznacie książki przełamujące stereotypy i otwierające na drugiego człowieka, niezależnie od jego rasy i koloru skóry.

  Poznamy je w ramach działania biblioteczki równościowej w BCOPiW.

  Gwarantowana porcja świetnej literatury i ciekawej, kreatywnej, aktywności.

  Prowadzenie: Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz, polonistka, laureatka nagrody w kategorii Upowszechnianie Czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People)

  Zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 9 lat wraz z opiekunami, w tym grupy przedszkolne i szkolne. Obowiązują zapisy. Szczegóły w wydarzeniu:

  https://tiny.pl/wnz77

  Godz. 14.30 - Webinar „Zero dla dyskryminacji: utopia czy wyzwanie?”

  Podczas webinaru poruszymy kwestie związane z dyskryminacją. Czym jest i z jakimi konsekwencjami się wiąże. Zastanowimy się również, czy jest możliwy świat, w którym nie ma dyskryminacji? Czy jest to jedynie piękna utopia, czy może jednak wyzwanie, przed którym aktualnie stoimy?

  Wykład poprowadzi Michał Bomastyk – feminista i społecznik. Z wykształcenia filozof. Prezes fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom. Doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół teorii feministycznych, teorii wykluczeń. Edukator równościowy. Członek sieci edukatorów praw człowieka Amnesty International.

  Link do webinaru: https://tiny.pl/wnz96